2S2/0-TP-STK3-M10-53-HEX
2/0 AWG Lug
FLEX 1/0-14 AWG
Wire Range Screw Type Bolt Size Mounting Hole Rating
1 to 59pcs
(or)
60pcs & up
(or)
150pcs
"full box"
2/0 - 14 AWG
FLEX 1/0-14 AWG
3/16" Hex Socket Screws M10-1.5 X 20mm Hex Cap Head Bolt (Not included)
M10
CU9AL
2S2/0-TP-STK3-M10-53-HEX 2 wires, 2/0 - 14 AWG, 5mm Metric Hex Socket, double wire double barrel stacker lug, tiered lug, vertical lug, step lug,
dimensions diagram
Dimensions
A: 1.25" (31.8mm)
B: 2.25" (57.2mm)
C: 0.86" (21.9mm)
I: 0.53" (13.3mm)
See Mechanical Drawing for detailed dimensions
"2S2/0-TP-STK3-M10-53-HEX" 2/0 AWG Double wire lug, 2/0-14 AWG wire range, wire class B/C, and FLEX wire, 1/0-14 AWG, wire class G-K including mm2 class 5, stacker type, two tier lug, double barrel, aluminum or copper wire, CU9AL, 90C temperature rating, (alternate 120in-lb torque, 75C, CU7AL, cULus - see agency label), single M10 bolt mounting hole, Voltage Rating: 600 V, 2000 V or to 35 KV (uninsulated) depending on application, Canada Certified. International Hydraulics Inc® brand. Made in the USA from domestic and imported parts. 3/16" Hex Socket Screw. Made in the USA from domestic and imported parts.