S2/0-TP-27-44-HEX
2/0 AWG Lug
FLEX 1/0-14 AWG
Wire Range Screw Type Bolt Size Mounting Hole Rating
1 to 279pcs
(or)
280pcs & up
(or)
900 pcs
"full box"
1800 pcs
"2 full boxes"
2/0 - 14 AWG
FLEX 1/0-14 AWG
3/16" Hex Socket Screw
1/4"
0.27" mounting bolt hole
Modify Existing Mounting Holes
(per UL & Canada)
CU9AL
S2/0-TP-27-44-HEX 2/0 AWG Single Wire single barrel Lug
dimensions diagram
Dimensions
A: 1.47" (37.3mm)
B: 0.81" (20.6mm)
C: 0.63" (15.9mm)
I: 0.41" (10.4mm)
See Mechanical Drawing
for detailed dimensions
"S2/0-TP-27-44-HEX" 2/0 AWG Single wire lug, 2/0-14 AWG wire range, wire class B/C and FLEX, AWG 1/0-14, wire class G-K class 5, single barrel, aluminum or copper wire, CU9AL, 90C temperature rating, (alternate 120in-lb torque, 75C, CU7AL, cULus - see agency label), one mounting hole with anti-rotation rib(turn prevent) , 3/16" Hex Socket Screw, Voltage Rating: 600 V, 2000 V or to 35 KV (uninsulated) depending on application, Canada Certified. 1/4" bolt (6mm). (Metric 5mm hex socket screw also available option).International Hydraulics Inc® brand. Made in the USA from domestic and imported parts.